Teipošana


Šobrīd pasaulē populārākās teipošanas metodes ir kinezioloģiskā un dinamiskā teipošana.

Abu teipu kopējā iezīme ir pašlīpoša elastīga saite, kuru var aplicēt uz ķermeni. Zināmā mērā šīs lentas imitē cilvēka ādu. Teipu izgatavošanas materiāli ir radīti tā, lai līdz minimumam samazinātu alerģiskas reakcijas. Šajās lentās nav medikamentu, jo pareiza teipa aplicēšana dod impulsu ķermeņa un konkrētās zonas pašizveseļošanās stimulācijai, kas ļauj izvairīties no nepamatotas un pārspīlētas medikamentozas ārstēšanas. 

Kinezioloģiskā teipošana

Kinezioloģiskās lentes raksturīgās iezīmes:

-                 Lentes biezums atbilst ādas vidējam biezumam cilvēka ķermenī; 

-                 Tā stiepjas tikai garenvirzienā 55–60 % no sākotnējā garuma; 

-                 Lipīgo virsmu klāj akrila līme, kas ir hipoalerģiska un siltumaktivējoša. Teorētiski, noņemot teipu, līmei uz ādas nevajadzētu palikt, bet praktiski tā tomēr notiek, jo gaisā virmo putekļi, epitēlijšūnu raga slānis nolobās un pacients veic aktīvu rehabilitāciju;

-                 Lente ir dažādās krāsās – krāsu terapija;

-                 To var slapināt, respektīvi, var mazgāties vannā, dušā vai pat pirtī, tikai saudzīgi;

-                 Teorētiski kinezioloģiskais teips savas funkcijas veic 3–5 dienas vai pat ilgāk.

-                 Pamatatslēga ir precīzi izvietotas elastīgās šķiedras, kuru unikālā struktūra atgādina pirkstu nospiedumu. Jāņem vērā, ka šķiedras ir jutīgas pret karsēšanu ar matu fēnu vai citu jaudīgu “karsētāju”. Pēc lentes karsēšanas pacients izjūt iepriekšējo simptomu atjaunošanos.

-                 Diskomforta neesamības dēļ uzlabojas pacientu līdzestība.

-                 Mazas izmaksas salīdzinājumā ar sasniedzamo efektu.

 

Kinezioloģiskās lentes funkcijas:

-                 Mikrocirkulācijas uzlabošana – gan kapilārās asinsrites, gan limfas rites uzlabošana, tūskas noņemšana;

-                 Sāpju mazināšana;

-                 Muskulatūras darbības uzlabošana;

-                 Locītavu palīgaparāta spēcināšana. 

Mikrocirkulācijas uzlabošana notiek, teipam paceļot epidermu nost no virspusējās zemādas fascijas, tā paplašinot zemādā esošos mikrokapilārus un limfvadus. Uz problēmvietas (tūska, muskulis ar tieksmi uz krampjiem, locītavas iekaisums, pēcoperācijas periods u. c.) tiek uzlikts “tūskas sūknis”, ko, aktīvi kustēdamies, darbina pacients. Tā rezultātā pacientam aplikācijas vietā rodas siltuma sajūta, jo vienlaikus uzlabojas arī kapilārā asinsrite.

Ja teips tiek aplicēts tam paredzētajā tehnikā un pacients problēmvietu aktīvi kustina, aplikācijas vietā kustības laikā tiek panākta ādas mehānisko uztvērēju stimulācija. Tā tiek krietni atvieglota pacienta sāpīgās struktūras rehabilitācija, jo sāpes traucē mums kustināt locītavas pilnā kustību apjomā. 

Uzlabojot pacienta spēju kustēties un dodot laiku pierast (parasti līdz trīs aplikācijas seansiem), pēc saišu noņemšanas viņš jūtas tikpat lieliski kā ar saitēm. Pacienta līdzestību veicina arī krāsu terapija. Katra krāsa dabā rada magnētisko lauku un sava veida vibrācijas jeb skaņu  svārstības iesvārsta šūnas šķidro vidi un izmaina tās vielmaiņas procesus. To, kā tieši šie vielmaiņas procesi tiek ietekmēti, kāds ir bioķīmiskais skaidrojums saistībā ar katru krāsas toni, literatūra nemin. Šī iemesla dēļ, veicot aplikācijas, vienmēr ir pieejami visdažādāko krāsu teipi, lai pacients varētu izvēlēties sev tīkamāko.

 

Dinamiskā teipošana

Galvenie dinamiskā teipa ieguvumi ir saglabāt un pastiprināt kustības locītavās, kas ļauj atpūtināt traumētos un bojātos muskuļus. Šo uzkrāto enerģiju muskulis pielieto pie pastiprinātas slodzes. 

Dinamiskās lentas raksturīgākās iezīmes:

-        Tas stiepjas visos virzienos;

-        Spēj iestiepties par 100% no sava sākotnējā stāvokļa;

-        Daudz augstāka spēja saglabāt savu elastību, kas nodrošina tās spēcīgumu;

-        Lentas var līmēt vienu virs otras, lai panāktu daudz spēcīgāku vilkmi, ja tas nepieciešams;

-        Veidots, lai saglabātu ķermeņa mehāniskās kustības, kas nodrošina pareizu kustību izpildi;

-        Savu maksimālo elastību saglabā līdz 10 dienām.

-        Tos līmē pēc sviru principa, domājot no biomehāniskā viedokļa;

Dinamiskās lentas funkcijas:

-        Atvieglot darbu muskuļiem un samazināt slodzi bojātajos audos. Atvieglojot muskuļus tiek panākta enerģijas uzkrāšanās, kas palīdz straujāk muskuļiem atgriezties to normālā funkcionālajā stāvoklī;

-        Tas var palīdzēt vājiem, traumētiem vai pārslogotiem muskuļiem, mainīt kustību modeļus (kustību stereotipus), ķermeņa stāvokli;

-        Dinamiskais teips neierobežo kustības, bet uzlabo to kvalitāti;

-        Palielina stabilitāti un spēku;

-        Uzlabo mikrocirkulāciju un mazina tūsku;    

 

Procesa apraksts:

-        Ja uz aplicējamās zonas ir apmatojums, tad to noskuj vai nodzen ar matu trimeri. Esošie matiņi var mainīt teipa pielipšanas vietu, kairināt matu saknītes un pie noņemšanas radīt sāpes matu saknīšu izraušanas dēļ. 

-        Āda tiek notīrīta.

-        Uz aplicējamās virsmas tiek izsmidzināta speciālā līme (pie dinamiskās teipošanas, atsevišķos gadījumos arī pie kinezioloģiskās), kas nodrošina teipa labāku saķeri ar ādu.

-        Aplicējamā ķermeņa ekstremitāte vai ķermeņa daļa tiek novietota piemērotā pozā, kura ir nepieciešama veiksmīgai teipa aplicēšanai un labākai darbībai.

-        Teips tiek paberzēts vai piespiests ar rokas kustībām, kas nodrošina teipa nelielu uzsilšanu un līmes labāku aktivizāciju. 

-        Teipus drīkst slapināt, bet ar mēru, neilgi noskaloties dušā.

-        Mitru teipu drīkst nosusināt ar dvieli un ļaut tam pašam nožūt. Žāvēšana ar fēnu vai līdzīgām ierīcēm nav piemērota, tas deformēs teipu un zudīs tā elasticitāte.

-        Pie pastiprinātas svīšanas, maliņu aizķeršanas ar apģērbu, netīrumu nokļūšanas zem teipa tā noturība un pielipšanas spējas mazināsies.

-        Teipu pēc attiecīga laika drīkst noņemt pats, ja terapeits nav norādījis savādāk, vai, ja teips ir pielipis pārāk spēcīgi, tad tiek pielietots speciāls aerosols, kas neitralizē līmi.

-        Palikušās līmes pēdas var notīrīt ar siltu ūdeni un ziepēm, spirta salveti vai eļļu.

-        Atkarībā no saslimšanas vai traumas specifiskuma iespējams, ka nepieciešama atkārtota teipošana.

 

Teipošanu neveic:

-       Novērota alerģiska reakcija iepriekšējās aplicēšanas reizēs,

-       Ādas bojājumi vai vaļējas brūces,

-       Vispārēja tūska,

-       Akūta tromboze,

-       Sirds un nieru mazspēja,

-       Audu sastrutojumi.