Slinga terapija
Nu jau gandrīz ik vienā fizioterapijas iestādē ir pieejama slinga terapija. Viena no populārākajām slinga terapijas iekārtām ir Norvēģijā ražotā RedCord®. Terapeiti ir izgājuši vismaz viena līmeņa NEURAC apmācību, lai pēc iespējas veiksmīgāk strādātu ar šo iekārtu. Sistēma, kas būtiski uzlabo pacienta ķermeņa fiziski funkcionālo stāvokli, saīsina atlabšanas periodu un rada iespēju pat pie bezcerīgākām situācijām. Galvenais jautājums vai šī sistēma tiek pielietota atbilstoši, tiek izmantots 100% tās potenciāls un kā integrēt terapijas laikā paveikto pacientam ikdienas dzīvē?
Slinga terapijas iekārta sastāv no vairākiem kustīgiem blokiem, kas piestiprināti pie griestiem vai speciāla statīva, vairākām virvēm (stingrās un elastīgās), cilpām, rokturiem un citiem elementiem. Atkarībā no nepieciešamās terapijas, pacients var tikt pilnībā iekārts saišu sistēmā vai daļēji. Terapija var būt kā pasīvs process ar relaksācijas un stiepšanas pozīcijām, mēreni aktīvs vai sarežģītiem uzdevumiem ar lielu slodzi.
Kā es vienmēr skaidroju saviem pacientiem, ar šo sistēmu ir ļoti grūti nošmaukties vingrošanas laikā, ja netiek “ieslēgti” pareizie muskuļi, nepietiekams pozīcijas augstums vai leņķis, to uzreiz var pamanīt terapeits un nekavējoties veikt atbilstošu korekciju. Slinga sistēmas galvenais mērķis ir, testējot ķermeni, atrast nepilnības balsta un kustību sistēmā un mainīt esošo paternu. Biežākais sāpju un diskomforta iemesls ķermenī ir muskuļu nepietiekama aktivitāte un tonusa izmaiņas. Ar laiku ķermenī izveidojas dažādi kompensācijas mehānismi, kas rada jūtamu un redzamu negatīvu efektu uz to. Ķermenis sāk darboties energo neefektīvi un tam nepieciešami daudz lielāki resursi, lai pats sevi spētu uzturēt un veiktu nepieciešamās kustības.
Slinga terapija piemērota rehabilitācijai, veselības sportam un augstu sasniegumu sportā.
Šajā terapijā bieži tiek uzlabota lokālo muskuļu (dziļie muskuļi, kas nodrošina cieto struktūru stabilitāti) un globālo muskuļu (ārējie muskuļi, kas nodrošina ekstremitāšu kustību) salāgota darbība. Slodze tiek palielināta pakāpeniski izejot no pacienta šī brīža stāvokļa un spējām.
Biežākās sūdzības pie kurām izmanto slinga terapiju:
- Muguras lejas daļas sāpes.
- Kakla (sprandas) sāpes, galvas reiboņi, galvas sāpes.
- Mugurkaula krūšu daļas sāpes.
- Mugurkaula starp skriemeļu disku protrūzija un trūce.
- Spondiloze.
- Stājas asimetrijas.
- Sāpes un diskomforts plecu, ceļu, potīšu, elkoņu un plaukstu locītavās (iespieduma sindroms, nestabilitāte, cīpslu sabiezējumi u.c.).